Aktualności, Jedzenie, Maile

Żelatyna w sokach

Nie tak dosłownie, ale prawie. Dzięki śledztwu bloga Wegańskie Pyszności wielu wegan i wegetarian dowiedziało się w tym tygodniu, że Agros Nova w produkcji soków i napojów wykorzystuje żelatynę.

Tak jak w przypadku klarowania alkoholu jest to proces, w którym z powodzeniem można stosować inne substancje. Na stronie Wegańskich Pyszności możemy przeczytać odpowiedź firmy Agros Nova, która to potwierdza:

Szanowna Pani,

poza żelatyną wieprzowa używamy jeszcze trzech innych substancji do klarowania koncentratów soków. Nie są to substancje pochodzenia zwierzęcego. Niestety nie jestem w stanie określić jakich substancji używanym do klarowania soków danych marek. Myślę, że zastosowanie substancji klarujących jest zależne od posiadanego stanu tych substancji. Tak więc potencjalnie wszystkie substancje klarujące mogą być stosowane we wszystkich markach.

Zespół ds. kontaktów z konsumentamiAgros Nova Sp. z o.o.

Co można zrobić, poza zrezygnowaniem z kupowania napojów należących do AN (a są to m.in. Pysio, Tarczyn, soki Fortuna i Garden)? Ano można napisać maila. Od nas dostali dwa (możecie wykorzystać jako szablon):

Szanowni Państwo!

Z informacji opublikowanych na blogu Wegańskie Pyszności wiem, że część Państwa produktów klarowana jest za pomocą żelatyny. Z odpowiedzi Zespołu ds. kontaktów z konsumentami wynika, że nie jest to jedyny sposób klarowania produktów. W związku z tym przypuszczam, że dalsze wykorzystywanie produktów pochodzenia zwierzęcego nie jest konieczne. Czy planują Państwo zrezygnowanie z tej metody klarowania napojów? Jestem przekonana, że wielu konsumentów (wielu zapewne wciąż nieświadomych procesu produkcji w Państwa zakładach) byłoby z tego powodu bardzo zadowolonych, czy to ze względów etycznych, czy religijnych.

Z poważaniem

 

 Szanowni Państwo!

Dowiedziałam się, że niektóre produkty Agros Nova klarowane są za pomocą żelatyny. Informacja ta nie jest umieszczana na opakowaniach, a sądzę, że jest dość istotna dla wielu osób, chociażby ze względów etycznych czy religijnych. Wśród wegan i wegetarian doniesienie o sposobie klarowania produktów Państwa firmy jest dość szokujące, myślę, że wyznawcy judaizmu i islamu również czują się dość nieswojo z tą informacją. Czy wiadomo coś o planach zrezygnowania z wykorzystywania żelatyny w Państwa zakładach? Albo o wprowadzeniu oznaczeń na opakowaniach?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem