Aktualności, Aktywizm, Słowo na dziś, Społecznie

Wegański 1%

Sezon na rozliczanie PIT-ów uważam za rozpoczęty! Z tej okazji moje wegańskie  pitu-pitu o jednym procencie.

1/100, 0,01, 1%…Wielu osobom wydaje się, że jedna setna z ich podatku to żadna pomoc. Wbrew pozorom dla organizacji typu non-profit wpływy z jednego procenta to ważny zastrzyk pieniędzy, które przeznaczą na cele statutowe. W 2007 roku łączna kwota przekazana w ten sposób organizacjom wyniosła ponad 290 milionów złotych, dwa lata później – blisko 400 milionów. Nadal uważasz, że to niewiele?

Na stronie www.jedenprocentpodatku.pl możemy przeczytać, że „liczba podatników, którzy w zeznaniach za 2012 r. złożyli wnioski o przekazanie 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego wyniosła 11 537 414, co stanowi 44% ogólnej liczby podatników” – to chyba nienajgorzej?

Podatnika 1% nie kosztuje nic, a pozwala zdecydować o przeznaczeniu kasy, którą i tak musi zapłacić.

1% podatku można przekazać jedynie na organizacje posiadające status OPP – Organizacji Pożytku Publicznego. Co to oznacza?

  • prowadzi działalność na rzecz ogółu społeczności lub określonej grupy wyodrębnionej ze względu na szczególnie trudną sytuację życiową lub materialną w stosunku do społeczeństwa;

  • nie prowadzi działalności gospodarczej albo prowadzić ją w rozmiarach służących realizacji celów statutowych;

  • cały dochód przeznacza na działalność pożytku publicznego;

  • posiada statutowy kolegialny organ kontroli lub nadzoru, odrębny od organu zarządzającego, który mu nie podlega w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej lub nadzoru;

  • posiada statut, w którym przewidziane są ograniczenia dotyczące wykorzystywania majątku organizacji oraz dokonywania zakupów od podmiotów związanych z członkami organizacji;

  • podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego;

  • sporządza roczne sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności oraz podaje je do publicznej wiadomości,

  • sporządza i ogłasza roczne sprawozdanie finansowe także wówczas, gdy obowiązek jego sporządzenia oraz ogłoszenia nie wynika z przepisów o rachunkowości,

  • przekazuje wyżej wymienione sprawozdania ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego.

źródło: jedenprocentpodatku.pl

Więcej info o wymogach dla organizacji starających się o status OPP znajdziecie o tutaj.

Co to oznacza w praktyce? Że niekoniecznie stowarzyszenie, które chcielibyśmy wesprzeć, może od nas otrzymać pomoc w tej postaci.

Do znanych mi organizacji prozwierzęcych i prowegańskich, którym możecie przekazać 1%, należą:

Czarna Owca Pana Kota

Krakowska organizacja działająca na rzecz zwierząt. Promuje również dietę roślinną i zajmują się edukacją dzieci i dorosłych. To oni wydali „Poza gatunek. Rozmowy o aktywizmie, prawach zwierząt i społeczeństwie”   (do dostania m.in. tu) i nakręcili film „Przyjaciół się nie zjada„.

 

pomoz2

 

Empatia

Empatia jest ogólnopolskim stowarzyszeniem, znanym pewnie Wam wszystkim, więc tylko dorzucę link do ich strony o 1%.

button_procent_160

 

Viva

Fundacja Viva! też jest Wam raczej znana. Informacje o tym, jak spożytkowała wcześniejsze darowizny i na co przeznacza 1% podatku znajdziecie na stronie 1procent.viva.org.pl.

top

 

 

O Wasz 1% stara się także całe mnóstwo organizacji zajmujących się psami, końmi, ochroną środowiska itd. Z prowegańskich znam tylko te, jeśli kojarzycie jeszcze jakieś – piszcie, to dodam do tej minilisty.

Pamiętajcie też, że w deklaracji można wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1% podatku. Ale „dla organizacji będzie to jedynie informacja; nie jest to informacja zobowiązująca, w szczególności organizacja nie musi rozliczyć się z przekazania darowizny na cel konkretnej osoby. Wystarczy, że realizuje cele statutowe” (źródło: pit.pl)

 

Może się przydać:

Wyszukiwarka OPP

Rozliczanie on-line