Aktualności

Weganizm na mieście: wegańskie opcje w Subwayu

Wegańskie opcje w Subwayu w Polsce? Być może wkrótce. Więcej wegańskich kanapek podbija już Waszyngton i Los Angeles. 

Subway w USA zdecydował się rozszerzyć menu o nowe roślinne opcje. Wszystko dzięki działanion wegan i aktywistów prozwierzęcych, którzy od dłuższego czasu usiłowali namówić sieć na zweganizowanie części jadłospisu.

Naciski wegańskich żarłoków sprawiły, że od marca w kilkuset restauracjach Subway w Stanach dostępne są m.in. kanapki z falaflami, z burgerem z czarnej fasoli oraz  Malibu Garden – sub z kotletem warzywno-zbożowym z kremowym sosem pomidorowym.

Compassion Over Killing nie zdołało jednak osiągnąć tego z dnia na dzień. Zachęcanie do wprowadzenia wegańskich alternatyw trwało kilka lat. W tym celu COK uruchomiło nawet stronę WeLoveSubway.com, na której amatorzy kanapek mogli zostawiać komentarze i prośby skierowane do Subwaya. Compassion Over Killing na bieżąco informowało o pojawiających się nowych opcjach oraz testujących je w placówkach pilotażowych.

fot.: WeLoveSubway.com/Compassion Over Killing

Wegańskie opcje w Subwayu w USA (fot.: WeLoveSubway.com/Compassion Over Killing)

Pierwsze testy wegańskich kanapek Subway rozpoczął latem 2012 roku, w stanie Waszyngton. Mimo dużego sukcesu bogatych w białko opcji roślinnych, wegańskie menu wciąż nie jest dostępne w całych Stanach. Tymczasem w 100 % wegański „kotlet” veggie patty zagościł w całej sieci w Kanadzie już w 2011 roku!

A w Polsce?

U nas jeszcze kilka lat temu ciężko było zjeść cokolwiek – nawet pieczywo (wszystkie rodzaje) zawierało mleko. W tej chwili większość dostępnych rodzajów chleba jest wegańskich, ale niestety kotlet wciąż zawiera jaja. Zupy i ciastka również przygotowywane są z nabiałem.

Wegańską opcją jest jedynie Veggie Delite – kanapka z samymi warzywami i sosem (pamiętajcie, żeby poprosić bez sera!). Miejmy nadzieję, że roślinne opcje dotrą do nas szybko i będzie ich tak dużo, jak w USA.

Listę alergenów znajdujących się w poszczególnych produktach (a więc także jaj i nabiału) możecie znaleźć na stronie polskiego Subwaya. Sprawdzicie tu, które pieczywo i które sosy są wegańskie:

Download the PDF file .

Chcesz więcej wegańskich opcji w lokalach w Twojej okolicy? Wesprzyj Otwarte Klatki w ich kampanii RoślinnieJemy.