Maile do branży gastronomicznej

Ludzie maile piszą. Piszą, żeby uzmysłowić firmom potrzeby targetu.

Jak pisać maile do producentów, koncernów i sieci handlowych?

  1. Pisz grzecznie. Agresywne i pełne emocji listy mają mniejszą szansę na trafienie do odbiorcy. Przekaz powinien być jasny, kulturalny i poprawny językowo.
  2. Pisz konkretnie. Zaznacz w wiadomości, czego dokładnie oczekujesz. Odpowiedzi? Wyjaśnień? Przeprosin? Jeśli poszukujesz informacji np. na temat składu, poproś o przekazanie pytania do odpowiedniego działu lub kontakt bezpośrednio do osoby, która może udzielić Ci odpowiedzi.
  3. Pisz z perspektywy klienta. Wtrącenie zdań, które podkreślają związanie z firmą (Państwa market jest bardzo blisko mojego osiedla, ale…, Od lat kupuję produkty Państwa firmy, ale…, Chętnie spróbowałbym produkty X, ale…). Warto uzmysławiać adresatom, że od ich odpowiedzi zależy dalszy stosunek do przedsiębiorstwa lub marki.
  4. Zaznacz, że odpowiedź nie trafi tylko do Ciebie. Z dwóch powodów: jest to uczciwe (ostrzegasz, że podzielisz się informacją np. na forum, na swoim blogu lub trafi ona na WW) i jest bardziej mobilizujące do odpowiedzi 😉
  5. NIE KOPIUJ! Przykładowe maile (takie jak te, które zamieszczamy poniżej) są tylko szablonami, na których możesz oprzeć swoje wiadomości. Wklejanie całości cudzego listu sprawia, że część maili w danej sprawie może zostać zignorowana, adresat się irytuje (dostając kopiujwkleja sam odpowiada kopiujwklejami, więc korzyść z odpowiedzi jest znikoma), list trafi do spamu, a w dodatku zaangażowanie mailujących wydaje się mniejsze.

 

Przykładowy maile do browaru:

Szanowni Państwo/Szanowna Pani/Szanowny Panie!
Piszę do Państwa w sprawie informacji na temat piw z browaru QAZ. Choć końcowy produkt jest wegetariański i zazwyczaj wegański (oczywiście poza piwami miodowymi), sam proces produkcji również jest dla istotny dla wegan i wegetarian. Piwa, które były klarowane za pomocą karuku lub albuminy, nie dla każdego są do przyjęcia, np. ze względów etycznych. W związku z tym chciałbym spytać, czy w procesie powstawania piw Zamkowe wykorzystywane są produkty odzwierzęce, a jeśli tak, to jakie?

Z góry dziękuję za odpowiedź, zachęcam również do zamieszczenia na etykietach Państwa produktów informacji, czy są one odpowiednie dla wegetarian i wegan. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę śmiało pisać.

Państwa odpowiedź może zostać zamieszczona na stronie inicjatywy Więcej Wegańskich oraz na barnivore.com, zostanie również przekazana do wiadomości zainteresowanym.

Pozdrawiam/Z poważaniem XXYY

 

Przykładowy mail do WKRÓTCE (dajcie nam chwilę na uzupełnienie strony):