Aktualności

Czym zastąpić plastik? Można roślinami

Zanieczyszczenie plastikiem to realny problem, który z każdym rokiem staje się coraz poważniejszy i trudniejszy do rozwiązania. Nasza cywilizacja zdążyła się do niego przyzwyczaić na tyle, że ciężko wyobrazić sobie rzeczywistość bez niego – jest obecny w niemal każdym zakamarku naszego życia. Korzystamy z niego podczas zakupów, kąpieli, a nawet sprzątania! Warto ograniczyć jego zużycie i przyjrzeć się alternatywom.

Krótka historia plastiku – początki masowego problemu

Wszystko zaczęło się w 1862 roku, gdy Alexander Parkes samodzielnie stworzył materiał nazwany przez siebie „parkesine” (na cześć jego imienia), po czym w 1866 roku wprowadził go do masowej produkcji. Na jego nieszczęście zbyt niska jakość produktu przyczyniła się do jego wycofania – nie był to jednak koniec rozwoju tworzyw sztucznych. W taki sposób na rynku stopniowo pojawiały się nowe materiały, a większość z nich pozostała z nami aż do teraz. PVC, polietylen, nylon czy poliester to dobrze znane nazwy tworzyw, które towarzyszą nam na każdym kroku naszego życia.

W latach 50. świat oszalał na punkcie plastiku, który zaczął pojawiać się w coraz to nowszych obszarach życia. To właśnie wtedy zaczęli doceniać go producenci zabawek, wprowadzając plastik na rynek w postaci klocków lego czy lalek barbie. Przemysł meblarski również postanowił brać z niego garściami, skutecznie wykorzystując jego wszystkie zalety. Właśnie w ten sposób plastik zaczął przechodzić z branży do branży, powoli zalewając (dosłownie) cały świat – możemy znaleźć go w postaci mało użytecznej, nieistotnej słomki czy ratującej życie aparatury medycznej.

W jaki sposób plastik niszczy ziemię?

Globalny sukces plastiku nie jest powodem do dumy a tym bardziej radości. Choć duża część gospodarczego świata widzi w nim szanse na wzbogacenie się, a społeczność docenia go za jego właściwości ułatwiające życie, w rzeczywistości ma on dużo gorszy wpływ na świat, niż można było się tego spodziewać. Czasu na zmianę sytuacji jest coraz mniej, niestety zdecydowana większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z wielkości i powagi problemu, z jakim w niedalekiej przyszłości przyjdzie mu się zmierzyć. Przy ogromnym zużyciu plastiku niestety tylko niewielka ilość trafia do recyklingu, a reszta trafia w miejsca, w których nigdy nie powinna się znaleźć. W rezultacie ziemia staje się coraz bardziej zanieczyszczona, a załamanie ekosystemu powoli staje się rzeczywistością.

Poznaj alternatywy dla plastiku – czym go zastąpić?

Na szczęście coraz więcej osób wychodzi z inicjatywą wprowadzenia zmian w dziedzinie plastiku, mających na celu rozwiązanie jego problemu. Jednym z najbardziej istotnych w tej sprawie projektów jest ustawa Unii Europejskiej, która w 2021 ma wejść w życie – to właśnie od tego momentu na terenie Europy plastikowe jednorazowe produkty mają stać się całkowicie zakazane. Czy jest to równoznaczne z tym, że takie przedmioty jak słomki, piknikowe talerzyki i kubki zupełnie znikną z naszego życia? Wcale nie musi tak być – wystarczy, że zostaną stworzone z materiału bezpieczniejszego dla środowiska.

Pora przyzwyczajać się do ekologicznych alternatyw dla plastiku! Spokojnie, znasz je już bardzo dobrze i na pewno nie raz miałeś z nimi do czynienia. Mowa tu o takich tworzywach, jak bambus, drewno, papier i szkło, chociaż istnieje kilka innych propozycji, które mogą zaskoczyć.

Jeśli już chcesz przygotowywać się do zmiany, która spotka każdego mieszkańca europy w 2021 roku, zapoznaj się z tymi produktami i powoli zacznij wprowadzać je do swojego życia. Słomki z naturalnych materiałów tak naprawdę wcale nie różnią się jakościowo od tych plastikowych, dlatego nawet nie zauważysz, że cokolwiek uległo zmianie.

Jednak czy inne produkty wykonane z zamienników plastiku będą wystarczająco wytrzymałe, by znieść różne temperatury, kontakt z wodą, czy obróbkę na przykład w mikrofalówce? Polski przedsiębiorca Jerzy Wysocki wyszedł ze skuteczną inicjatywą naczyń stworzonych z otrębów pszennych. Ekologiczne, trwałe i do tego jadalne – po skończonym posiłku możesz je schrupać! Innym biologicznym opakowaniem są pojemniki do żywności, stworzone z grzybków kombuchy, skutecznie przedłużające ich trwałość.

Specjaliści ViGO! zachęcają„Razem z nami stań się częścią wielkiej, zielonej rewolucji! Zadbaj o swój dom i środowisko naturalne, wybierając produkty ekologiczne z zielonym listkiem. Do ich produkcji użyliśmy innowacyjnej technologii PLA, która umożliwia tworzenie najwyższej jakości artykułów z komponentów roślinnych ulegających pełnej biodegradacji. Wszystkie spełniają potrzeby nowoczesnych konsumentów, a jednocześnie powstają z poszanowaniem natury”.