Aktualności, Baza wiedzy, Poradniki, zakupy

Czego NIE kupować weganom pod choinkę

Co kupić roślinożercy pod choinkę? Jeśli to pytanie spędza Ci sen z powiek, sprawdź mój poradnik, czego weganom NIE kupować. 3 podpowiedzi, jak nie zepsuć sobie i bliskim świąt.

Nie kupuj mięsa

To serio nie jest śmieszne. Dawanie czegoś sprzecznego z poglądami obdarowanego mija się z celem. Jest niegrzeczne, świadczy o braku szacunku i żadna ilość „hehehe” tego nie zmieni.

W tej samej kategorii: książki kulinarne typu „Dziczyzna na 100 sposobów”, kupon na stek.

Nie kupuj trawy

I nie mam na myśli tylko marihuany 😉 Kupienie kilograma jarmużu, worka siana czy pęczków marchewki to ten sam poziom śmieszności co mięso.

Ta sama kategoria: mech, paprocie, gruz, tektura.

Nie kupuj zwierząt

To zresztą ma zastosowanie nie tylko w przypadku zakupów dla wegan. Zwierzę nie nadaje się na prezent. To nowy domownik, bardzo duża odpowiedzialność, a nie zabawka. Poza tym zdecydowanie zachęcam do adopcji nie do kupowania.

Unikaj również: biletów do cyrku, papugarni i innych miejsc wykorzystujących zwierzęta.

Co w takim razie warto kupić znajomym weganom?

Wbrew pozorom weganie nie są homogeniczną grupą, którą można potraktować wedle jednego szablonu. Jeśli szukasz prezentu dla kogoś bliskiego, nie skupiaj się na tym, co je (lub czego nie je). Pewnie ma jakieś zainteresowania poza byciem weganinem?

Jeśli weganizm jest ważną częścią życia tej osoby, zacznij od odpowiedzenia sobie na pytanie, jaki aspekt weganizmu jest dla niej najistotniejszy. Zdrowa dieta? Prawa zwierząt? Ochrona przyrody? Kulinarne wyzwania? Idź tym tropem – ktoś, kto porzucił jedzenie mięsa z powodów etycznych może nie być zainteresowany książką o kiełkach, a lubiący kulinarny minimalizm przyrodnik niekoniecznie ucieszy się z książki kucharskiej.

Zwróć uwagę jedynie na to, żeby prezent nie był niewegański (np. sprawdź skład kosmetyków, przy ubraniach i dodatkach uważaj na skórę, futro i wełnę).

Jako ludzik z domu, w którym zawsze było dużo kalendarzy (wciąż jest to u nas podstawowy prezent pod choinkę) polecam drobiazg w postaci kalendarza charytatywnego, np. Otwartych Klatek:

Jeśli zależy Ci na prezencie związanym z weganizmem lub prawami zwierząt, niekoniecznie dla wegan, odsyłam do dwóch fajnych polecajek z innych źródeł:

 

 

Kliknijcie niżej, żeby poznać propozycje od Wege Warszawy: