Aktualności, Aktywizm, Czas wolny, inne

A(rt)ktywizm. Sztuka na ten tydzień: Andy Marlette

Nowy cykl: zaangażowana sztuka, czyli a(rt)ktywizm. Raz w tygodniu postaram się zaproponować Wam kilka grafik lub profili artystów, którzy w swoich pracach poruszają temat weganizmu lub praw zwierząt. Na pierwszy ogień idzie Andy Marlette ze Stanów Zjednoczonych.

Andy Marlette

Amerykańska rysowniczka zajmuje się przede wszystkim polityką, jednak spod jej ręki wyszły dwie grafiki uderzające w Sea World, w tym jedna, która zawojowała antycyrkowy internet kilka dni temu:

Andy Marlette - There's Hope

Andy Marlette – There’s Hope

 

Jeśli nie wiecie, o co chodzi, spieszę z wyjaśnieniem: jedne z najbardziej znanych cyrków w USA, należące do Feld Entertainment The Ringling Bros oraz Barnum & Bailey, ogłosiły, że rezygnują z wykorzystywania słoni w swoich wystąpieniach. Choć jest to żadne pocieszenie dla pozostałych zwierząt, jest to zdecydowany krok naprzód. Niestety zmiany nie nastąpią aż do roku 2018 – wtedy słoniowi emeryci zamieszkają w ośrodku stworzonym przez Feld Entertainment – Center for Elephant Conservation. Jak podaje The Dodo The New York Times namawia cyrki do szybszego zrezygnowania z wykorzystywania zwierząt i sugeruje, że wybór terminu może być podyktowany chęcią zarobienia na decyzji i reklamą występów przez najbliższe 3 lata jako ostatniej szansy na zobaczenie show ze słoniami.

Więcej na ten temat znajdziecie np. na stronie ecorazzi.com, a na TheDodo.com możecie poczytać o ośrodku.

Na rysunku powyżej znalazła się również inna ofiara tzw. rozrywki – orka, reprezentująca wykorzystywane przez The Sea World (oraz inne wodne parki rozrywki i oceanaria) zwierzęta. „Jest nadzieja” to nie tylko przekaz słonia do walenia, to również przesłanie do nas: jest o co walczyć i warto walczyć.

Andy Marlette - Sea World

Andy Marlette – Sea World

 

O filmie Blackfish możecie poczytać na stronie Filmwebu, a o Sea World regularnie pisze The Dodo.

 

W a(rt)ktywistycznych galeriach znajdziecie m.in. komiksy, plakaty kampanii i sesje fotograficzne. Jeśli macie propozycję, kogo warto by zaprezentować – piszcie na kontakt@wiecejweganskich.pl